25 Липня 2022 в 15:58

Минуло вже 13 років з моменту появи біткоїна, і навіть ті, хто спочатку ставився до нього як до несерйозного проєкту, змушені визнати: криптовалюта поступово все більше входить в наше життя. Редакція Cryptonovunu.com вирішила скласти невеликий гайд для роботи з криптою для тих, хто тільки-но прийшов у цю сферу.

У цій статті розглянемо такі актуальні питання, як те, чим криптовалюта відрізняється від звичайних грошей і чому вони заслуговують на увагу, як отримати криптоактиви з вкладеннями та без вкладень, як її відправляти та отримувати, продавати за фіатні гроші.

Що таке криптовалюта і чим вона відрізняється від фіатних грошей

Криптовалюта – це електронний платіжний засіб. Вона є програмним кодом і не має фізичного аналога в реальному житті. Криптовалюта нічим не забезпечена, як і фіатні гроші, але в іншому значно відрізняється від них насту:

 • Емісія. Традиційні грошові знаки випускаються центральними банками країн. При цьому випуск не обмежений, що згодом неминуче призводить до інфляції. Криптовалюта (більшість видів) має обмежену емісію, завдяки чому не знецінюється, а навпаки, зростає у ціні з часом. І випускається вона не єдиним центром, а всіма охочими.
 • Форма випуску. Фіат може бути представлений у паперовому, металевому, пластиковому, електронному вигляді. Криптовалюти існують лише в інтернеті. Це не велика втрата, якщо врахувати, що сьогодні майже всі платежі можна провести онлайн, і все більше сервісів і магазинів підключають можливість криптовалютних платежів.
 • Управління. Фіат повністю контролюється державною владою. Його випуск та поширення регулюються законодавчо, проста людина не може вплинути на цей процес. А цифрові блокчейн-системи зазвичай керуються спільнотою, всі зміни до неї вносяться лише після голосування учасників мережі. Немає жодного певного центру, в руках якого знаходиться система.
 • Комісії та швидкість. Витрати на переказ коштів за кордон набагато менші, ніж банківські. Крім того, платежі здійснюються швидше.
 • Анонімність. Той фактор, який особливо непокоїть держави та одночасно залучає користувачів до криптовалют. Тут важко визначити належність будь-якої транзакції чи гаманця до конкретної особистості, хоча не можна сказати, що це неможливо.

Звісно, не обійшлося і без недоліків. У криптовалют дуже висока волатильність, тобто нестабільність курсу. І поки що дуже мало місць, де можна вільно розплачуватись криптою – це пов’язано з державним регулюванням, оскільки мало які країни готові повністю визнати цифрові гроші офіційним платіжним засобом. Першою такою країною став Сальвадор.

Перспективні криптовалюти: рейтинг ТОП-10

На червень 2022 року найпопулярніші криптовалюти з ринковою капіталізацією:

 • Біткойн, 401 441 616 084 $
 • Ефіріум, 139 364 659 443 $
 • Тезер, 66 991 502 127 $
 • USDC, 55 831 175 016 $
 • БНБ, 37 603 612 051 $
 • Ріпл, 17 692 120 272 $
 • Binance USD, 17 414 150 900 $
 • Кардано, 16 568 679 231 $
 • Солана, 13 183 934 256 $
 • ДОТ, 8 895 169 238 $

Де зберігати криптовалюту? Інструкція з вибору гаманця

Сама по собі криптовалюта ніде не зберігається, потрібно сприймати цей вислів у переносному значенні. Для доступу до засобів та управління ними використовується пара зашифрованих ключів: приватний та публічний. Зберігання криптовалюти – по суті, забезпечення безпеки цих ключів, а баланс гаманця – це різниця між сумами прийнятих та надісланих транзакцій.

Для забезпечення цих цілей існують різні програми та методи:

Веб-сайти (приклад Blockchain.com, Guarda). Спосіб не відноситься до найбезпечніших через високу ймовірність фішингу та хакерських атак. Натомість ним дуже зручно користуватися – він вважається максимально функціональним.

Десктопний гаманець (приклад Bitcoin Core, Exodus, Jaxx, Electrum). Приватний ключ зберігається на пристрої користувача, тому скористатися своїми грошима можна лише з цього пристрою. Якщо злетіла система або зламалося залізо, доступ відновлюється за допомогою спеціальної кодової сид-фрази або резервної копії.

Мобільний гаманець (приклад – Trust Wallet, Token Pocket, Trustee). Зручний для швидкого переведення коштів за допомогою смартфона або планшета. Безпека ключів така ж висока, як і у десктопних гаманців, оскільки вони зберігаються на пристрої, а не на сервері.

Браузерні розширення (наприклад – Metamask, Binance Chain Wallet, Coinbase Wallet). Оптимальний варіант для роботи із децентралізованими фінансами, DeFi. Дозволяють легко підключатися до сайтів, які підтримують децентралізовані протоколи – DEX бірж, криптокредитних платформ, блокчейн-ігор.

Апаратний гаманець. Це фізичний пристрій у вигляді флешки, що підключається до комп’ютера. Поки «флешка» відключена, вона жодним чином не з’єднується з інтернетом, і кошти перебувають у повній безпеці. Приклади: Ledger, Trezor, Keepkey.

Паперовий гаманець. Просто пара ключів, надрукованих на папері. Найзахищеніший від хакерських атак спосіб підходить для довгострокового інвестування, коли ви не збираєтеся часто користуватися грошима. Мінус у тому, що папір може пошкодитись, наприклад, згоріти, і тоді доступ до засобів не відновити. Сайти для створення приватних ключів: walletgenerator.net; bitaddress.org, xrppaperwallet.com і т.д. Деякі програмні криптогаманці теж надають можливість створювати та роздруковувати паперовий гаманець.

Тип гаманців, які не зберігають ключі на серверах, називається некастодіальним. Це найкращий варіант, оскільки кожен користувач в ідеалі повинен сам нести відповідальність за свої кошти, а не перекладати її на централізоване сховище. Однак є нюанс: атаки на пристрій не виключені, тому потрібно забезпечити його максимальну безпеку, встановити антивірус, не завантажувати підозрілі програми тощо.

Що таке приватний ключ та адреса

Private Key (закритий, приватний ключ) – це значення з літер і цифр, що служить для підтвердження права користувача розпоряджатися монетами. Ключі зберігаються у спеціальних файлах на пристрої, де встановлений гаманець, або на сервері компанії, що надає гаманець. Приватні ключі тісно пов’язані з громадськими, також їх називають адресами.

Public key (публічний, відкритий ключ) генерується на основі приватного. Однак криптографічно влаштовано так, що знаючи публічний ключ, не можна відновити значення Private Key (така технологія має відношення до одностороннього шифрування). Наприклад

Приватний (у нижній частині картинки) та публічний (у верхній частині) ключ криптовалюти Bitcoin у різних форматах:

Приватний (у нижній частині картинки) та публічний (у верхній частині) ключ криптовалюти Bitcoin у різних форматах:

Де та як купити криптовалюту

Від теорії переходимо до проблем насущних – інструкцій щодо роботи з цифровими грошима. Є кілька способів придбати криптовалюту:

Криптовалютні обмінники

Обмінних сервісів, що працюють із криптою, зараз дуже багато. Їхня суть нічим не відрізняється від обмінників, орієнтованих на фіат – користувач вибирає напрямок обміну, вводить реквізити та підтверджує операцію.

Вибрати обмінник із найбільш вигідними курсами та комісіями допоможе відомий сервіс BestChange. Його перевага ще й у тому, що туди потрапляють перевірені ресурси, тому мінімальним є ризик нарватися на шахраїв.

Криптовалютні біржі

Криптовалютна біржа є майданчиком, де можна створити обліковий запис і продавати або купувати цифрові гроші. Багато майданчиків працюють з фіатом, а також надають додатковий функціонал – платформи для проведення IEO продажів, численні графіки та інструменти для трейдингу, засоби отримання пасивного доходу та ін.

Майже всі біржі вимагають верифікації особи користувачів, які бажають оперувати щодня більшими сумами. Для малих сума верифікація часто не є обов’язковою.

Популярні сервіси:

 • Binance
 • Bybit
 • OKX
 • Currency.com
 • Huobi
 • MEXC
 • Exmo
 • Kucoin

Криптогаманець

Багато гаманців, окрім функції зберігання, надають можливість обміну валют. Це досить швидко та зручно, не потрібно окремо реєструватися на будь-яких ресурсах. Проте курс тут найчастіше завищений.

Приклади:

 • Матби
 • Trust Wallet
 • Atomic Wallet

P2P-майданчики

Тут люди безпосередньо торгують із людьми. Одна людина викладає оголошення про купівлю/продаж, інші на неї відгукуються. Своєрідне ОЛХ для криптовалют, але тут майданчик виступає гарантом укладання угоди – гроші з обох боків блокуються доти, доки обидва користувачі не підтвердять факт перерахування.

Найбільш відомий сайт LocalBitcoins, який працює за таким принципом.

Платіжні системи

В інтернеті працює чимало електронних платіжних систем, що дозволяють керувати фіатом, але згодом деякі з них отримали також функціонал для роботи з криптою. Так що за допомогою їх можна дуже легко і швидко обмінювати цифрові активи. Але потрібно врахувати, що зберігання криптовалюти в платіжній системі відноситься до кастодиального способу, ви не контролюєте свої ключі.

Приклади:

 • Payeer
 • AdvCash
 • Capitalist
 • Perfect Money

Як отримати або передати криптовалюту

Розглянемо процес отримання та передачі коштів на прикладі гаманця Atomic Wallet.

Покрокова інструкція як отримати криптовалюту:

 • Завантажте гаманець з офіційного сайту та встановіть його. Сервіс доступний як програми як на ПК, так і на телефон.
 • Виберіть потрібну криптовалюту з підтримуваних.
 • Натисніть кнопку Receive.
 • Ви побачите свою поточну крипто-адресу і QR-код, що відноситься до неї. Тепер для поповнення можна скопіювати цю адресу та вставити туди, звідки здійснюється переклад, а якщо перекладаєте з мобільного пристрою, то зручніше відсканувати QR.

Адреса щоразу генерується заново з метою підвищення конфіденційності.

А тепер покрокова інструкція щодо передачі криптовалюти.

 • На цей раз замість Receive натисніть Send.
 • Вставте адресу, на яку потрібно переказати гроші, у відповідне поле.
 • Введіть суму.
 • Зверніть увагу на можливість налаштування комісії (Set Fee). Пересуваючи повзунок можна підвищити комісію, яку ви готові заплатити за транзакцію. У цьому випадку переклад пройде значно швидше.
 • Натисніть Send та підтвердьте введені параметри.

Відразу після створення транзакція поки що не підтверджена (втім, сучасні блокчейни здатні обробляти платіж всього за кілька секунд, чого не скажеш про BTC або ETH. Далі ми розглянемо, як відстежувати статус транзакції).

Як перевірити статус криптовалютної транзакції

Зайдіть на сайт https://www.blockchain.com/ru/explorer або ж в інший блокчейн-браузер, який підтримує потрібну криптовалюту.

У полі пошуку вставте публічну адресу, відкриється сторінка з даними про транзакції на цю адресу.

Потрібно кілька підтверджень від майнерів, щоб гроші надійшли на рахунок, хоча багато гаманців відображають поповнення балансу одразу. Але користуватися ними поки що не можна.

Якщо хочете дізнатися про час, який займе транзакція, зайдіть на сайт https://bitcoinfees.earn.com.

 • Переконайтеся, що у полі (1) вибрано Satoshi per byte.
 • У стовпці (2) знайдіть значення встановленої вами під час перекладу комісії.
 • У стовпці (3) вказано приблизну кількість блоків, що залишилися для підтвердження.
 • У стовпці (4) вказано приблизний діапазон часу у хвилинах, за які буде повністю підтверджено транзакцію.

Як заробити криптовалюту

Наступний гайд – для тих, хто бажає отримувати додатковий дохід у криптовалюті.

Інвестиції

Вкласти гроші в крипту, а через деякий час з лишком окупити вкладення – мета інвесторів. Звичайно, інвестування справа серйозна, потрібно знати багато різних нюансів, розуміти перспективність тієї чи іншої валюти, вміти аналізувати фон новин і бути повністю впевненим, що обраний актив рано чи пізно зросте в ціні.

З урахуванням високої волатильності цифрових валют інвестування завжди ризиковане заняття, але часто ризик повністю окупається.

Майнінг

Майнінг – заробіток криптовалюти за винагороду та за підтримку мережі потужностями свого обладнання. Обладнання майнерів безперервно проводить обчислення, формуючи блоки транзакцій, і кожен блок мережу видає винагороду.

Сьогодні ефективність майнінгу під питанням – складність топових криптовалют висока, багато фінансів йде на оплату електрики, забезпечення охолодження, шумоізоляції, оновлення апаратури.

Але є також варіант хмарного майнінгу: це оренда потужностей у великих корпорацій, тоді перераховані вище проблеми відпадають, але доведеться віддавати компанії певний відсоток за послуги. Приклади: IQMining та інші сайти хмарного майнінгу.

Торгівля на біржі

Трейдинг чи торгівля криптовалютою – заробіток на коливаннях курсів криптовалют, який зазвичай будується на принципі «купити дешевше, продати подорожче». Професійні трейдери вміють грамотно аналізувати навіть найдрібніші зміни в положенні крипторинка і майже завжди торгують лише плюс.

Початківцям рекомендується починати з малих сум, уважно вивчати керівництва та слухати поради експертів, але навіть це не страхує від початкових провалів. Список якісних бірж ми вже наводили вище у статті.

Крани

Той випадок, коли не потрібно вкладати грошей, але доведеться витрачати чимало часу. Криптовалютний кран – це сайт, кожні кілька хвилин видає безкоштовну крипту за здійснення простих дій на кшталт введення капчі. Заробіток з одного крана складає буквально копійки (тисячні частки біткоїна/ефіру або іншої криптовалюти).

Тому бажаючим відчутно заробити потрібно використовувати паралельно кілька кранів та присвячувати цьому багато часу. Приклади: FreeBitcoin, SatoshiHero, FireFaucet.

Airdrop

Еірдроп – безкоштовна роздача токенів нових (а іноді і старих) криптовалют з метою реклами та підвищення лояльності аудиторії. Наприклад, власники гаманців Ethereum можуть іноді виявити поповнення з невідомого джерела – так розробники періодично створюють інфоприводи.

Висновок

Сподіваємося, наведене керівництво вам допомогло – решту тонкощів роботи з криптовалютами ви з часом освоїте самостійно, якщо тема вас справді цікавить. Ще раз виділимо основні нюанси.

По-перше, придбайте надійний криптогаманець, бажано некастодіальний, тобто такий, який дозволяє вам самостійно нести відповідальність за збереження криптографічних ключів.

По-друге, також вибирайте лише якісні сервіси для купівлі чи продажу активів. Тут ми навели чимало варіантів і дали посилання статті, де ці питання розглянуті ще докладніше.

По-третє, інвестуйте та торгуйте з розумом, використовуючи для цього лише вільні гроші, у жодному разі не беріть кредити на ці цілі. Крипторинок непередбачуваний, гарантій ніхто не дає.