19 Лютого 2023 в 18:30
криптокредит головна

Криптозайм – це спосіб пустити свою криптовалюту в обіг, не продаючи її. Існує кілька підвидів такої послуги: деякі регульовані послуги дозволяють брати в кредит фіат, залишаючи в заставу Bitcoin або інші монети; деякі дають доступ до кредитних пулів для децентралізованих позик; є навіть беззаставні варіанти, які пропонує DeFi (децентралізовані фінансові) платформи.

Що таке крипто-лендінг

Під лендингом криптовалют розуміють однорангову видачу кредитів користувачам, причому кошти постачаються іншими користувачами, які бажають отримувати пасивний дохід у вигляді процентної ставки. Система нагадує роботу звичайного банку, але із криптовалютами.

Гарантією того, що крипто позику буде повернуто, виступає застава – у фіаті, стейблкоінах або криптовалюті, залежно від того, яку можливість надає конкретний сервіс.

Багато інвесторів дотримуються стратегії HODL – тобто утримують активи протягом тривалого терміну, навіть кілька років, щоб потім продати у разі значного збільшення курсу (зазвичай використовується флешка для зберігання криптовалюти). Але може статися так, що терміново знадобилися фіатні гроші або інша криптовалюта. У цьому випадку інвестор має два варіанти – або продати свої активи, повністю втративши володіння над ними, або скористатися криптовалютним кредитуванням і розблокувати цінність монет, при цьому зберігаючи право власності на них.

Це лише одна перевага. Є й інше, не менш важливе – криптозайми все частіше використовуються як спосіб хеджування ризиків. Як це працює, наочний приклад:

Припустимо, вартість BTC — $32 Інвестор розуміє, що це лише корекція, а найближчим часом можливе значне зростання.
Інвестору терміново знадобилися гроші, але продавати такий перспективний актив він не хоче.
Тоді людина бере кредит під заставу Bitcoin та отримує фіатні гроші або стейблкоїни. Припустимо, він закладе 1 біткоін, отримавши на руки $32 000.
Через тиждень вартість BTC зросла до $45 000. Якби інвестор продав монету, то втратив би $13 000 потенційного прибутку.
Однак він її не продав, а заклав – і тепер може віддати видані йому $32 000, щоб отримати свій біткоін назад на криптогаманець або в інше сховище. Але цей біткоїн вже коштує $45 000.
Таким чином інвестор отримує прибуток $13 000, попри те, що пустив криптовалюту в обіг і користувався фіатом або стейблкоінами у своїх цілях.

Конкретні можливості та алгоритм дій залежить від типу майданчика. Далі розглянемо основні види сервісів для криптовалютних позик.

Види кредитних платформ

Виділяють три основні формати криптокредитних майданчиків:

Централізовані сервіси

Ведуть ліцензовану фінансову діяльність. Як банки, самі встановлюють відсотки для кредитів та депозитів, керують видачею коштів. Видача позики може бути миттєвою (автоматизованою) або ручною, якщо потрібні додаткові перевірки.

p2p-платформи

Кредитні пропозиції створюють самі користувачі, вони вказують відповідні їм відсоткові ставки. Це вільний ринок, де сама платформа виступає лише у ролі організації, яка контролює чесність учасників, а також зберігає заставне забезпечення.

DeFi-кредитування

І кредити, і депозити керуються програмою смарт-контрактом. Роль платформи полягає в підтримці смарт-контракту і наданні зручного інтерфейсу користувачам. Процентні ставки регулюються самі алгоритмічно виходячи з попиту та пропозиції на певні монети.

Всі сервіси поєднує одне – їх не цікавить кредитна історія користувача, його місце роботи чи будь-які інші аспекти. Якщо позичальник зробив заставу, це автоматично підтверджує його платоспроможність. Тому криптопозика – вихід також і для тих людей, які з тієї чи іншої причини не можуть отримати кредит у банку.

Короткий огляд популярних сервісів

Пропонуємо оцінити можливості кількох платформ із криптовалютними кредитами, що належать до різних категорій. Перед тим, як розпочинати огляд, слід позначити один важливий термін – LTV – оскільки далі часто зустрічатиметься. LTV розшифровується як Loan-to-Value та означає співвідношення позики/заставу.

Наприклад, LTV 60% означає, що користувач може отримати кредит не більше 60% від суми застави. Якщо внесено заставу на суму $1000, то максимальний обсяг коштів, що одержуються, — $600. Як правило, LTV у крипто-кредитуванні знаходиться в діапазоні від 50 до 80%.

Binance Loans

Майданчик від біржі Binance, що лідирує за обміном криптовалюти. Можна позичити близько двох десятків криптовалют і токенів, а як застава підтримується 15 монет. Термін позики – від 7 до 180 днів, штрафу за дострокове погашення немає. Стартовий LTV – 65%. Процентна ставка динамічна, на неї впливає термін позики.

Криптокредит Бінанс

Користуватися сервісом можна без верифікації, одразу після створення облікового запису на Бінанс. Відсотки нараховуються щогодини. При погашенні спочатку мають бути погашені відсотки, далі тіло кредиту. Якщо заборгованість не погашається протягом терміну кредита, Бінанс продає заставу для погашення.

BlockFi кредити

Регульована централізована платформа для криптозабезпечених кредитів. Дозволяє позичити долари США, залишивши заставу Bitcoin, Ethereum, Litecoin або токен PAXG. Відсоткову ставку від 4,5%. Стартовий LTV – 50%. Основний мінус роботи з цією платформою – обов’язкова верифікація, тобто проходження перевірки KYC.

При надсиланні застави враховуйте комісії криптогаманців. Кошти надходять на фіатний рахунок протягом 90 хвилин після звернення. Слід пам’ятати, що сервіс встановлює досить високу планку мінімальної суми кредитування – від $5000. Максимальний криптозайм не обмежений.

Кредити Compound Finance

Децентралізований сервіс, для роботи з яким необхідно підключитися до платформи через web3-гаманець. Найбільш зручно використовувати гаманець Metamask. Платформа працює на блокчейні Ethereum, на основі смарт-контрактів, які відповідають за виконання операцій та корекцію процентних ставок. Ставки змінюються з кожним блоком ефіру.

Суть роботи полягає в наступному: існують кредитні пули по кожному з підтримуваних токенів. Користувачі вносять свої активи в пул, отримуючи відсотковий дохід. Інші користувачі беруть забезпечені кредити під проценти; з їхньої переплати фінансується прибуток кредиторів та дохід самої платформи. Співвідношення попиту та пропозиції у кожному пулі та визначає процентну ставку.

Криптокредит Aave

Цей кредитний протокол працює аналогічно Compound на основі кредитних пулів. Раніше сервіс був відомий як EthLend та дозволяв використовувати p2p-кредити, проте згодом провів ребрендинг та звернувся до стратегії кредитних пулів. Крім описаного механізму забезпечених позик, Aave також пропонує цікаву функцію – криптозайм без застави.

Таке рішення називається флеш-кредитом. Суть у тому, що користувач може запозичувати кошти без забезпечення, проте позичка має бути погашена в рамках однієї транзакції. Допустимо займати необмежену кількість коштів, якщо до кінця транзакції позику буде погашено. Такий метод використовується арбітражниками обмеження торгових ризиків.

Криптокредит Dharma

Платформу Dharma можна назвати гібридною. А ще точніше – це «міст», що поєднує фіатні банківські рахунки з DeFi. Власного кредитного протоколу Dharma немає, вона агрегує дані з інших DeFi майданчиків, включаючи Compound. Інтерфейс користувача при цьому влаштований нехитро, щоб розібрався навіть новачок, у вигляді мобільного додатка.

Проєкт також надає учасникам свій некастодіальний гаманець для зберігання активів. Через додаток дуже зручно заробляти на своїй криптовалюті, що не використовується, надаючи її в кредит під відсотки.

Висновок

Тема криптозаймів – одна з найважливіших сьогодні у сфері цифрових активів, не менш затребувана ніж виводити гроші з холодного криптогаманця або які біржі вибирати для торгівлі. Кредити під заставу криптовалюти допомагають отримати легкий доступ до фіату або стейблкоїнів, не продаючи свої монети, дають можливість заробити у разі зростання курсу, відіграють важливу роль у хеджуванні ризиків на волатильному та нестійкому крипторинку. Який сервіс вибирати – децентралізований чи централізований – залежить від потреб конкретного користувача.